Press Releases

In the area of news service the Internet is equal competitor to the TV

Internet news service is right behind the TV news. More than half of Internet population view Internet news various times a day. One tenth of Internet users use for the daily access to the news also their mobile phones.

Aktivní uživatelé internetu dávají z hlediska frekvence sledování zpravodajství přednost internetu před televizí. Několikrát denně sleduje zpravodajské weby více než polovina respondentů (televizní zpravodajství 40 % respondentů). Pokud jde o denní sledování, podíl konzumentů televizního a internetového zpravodajství se prakticky vyrovnává na bezmála osmdesáti procentech. Z hlediska objemu zpravodajství (měřeného časem sledování) však celkově hraje prim televize. V tomto směru konkuruje zpravodajským webům i zpravodajství v rádiu.

Zhruba deset procent internetových uživatelů sleduje alespoň jednou denně zprávy v mobilním telefonu a pět procent přijímá zpravodajství v jiných mobilních zařízeních (iPod, PDA, tablet atp.). Tyto netradiční zpravodajské kanály preferují hlavně mladí muži ve věku 15-24 let. Pro tuto generaci je, více než pro ostatní, důležitá optimalizace zpravodajského serveru pro mobilní telefony.

Graf č. 1

graf1_1069

60 % konzumentů mobilního zpravodajství surfuje na svém telefonu na stránkách zpravodajských webů, nejčastěji na iDNES.cz a Novinky.cz Pro příjem zpravodajství do mobilu lidé čím dál častěji využívají tzv. chytré telefony (smartphony). Alespoň částečně tak eliminují nevýhody malého displeje a nepohodlného ovládání. Možná i díky tomu označili letos respondenti za hlavní nedostatky mobilního zpravodajství i jiné faktory, jako například cenu za připojení, pomalé načítání, pokrytí (rychlým) signálem či formátování stránek.

Graf č. 2

graf2_1008

Výzkum dále odhalil zajímavou souvislost mezi typem mobilního telefonu a využívaným typem internetového připojení. Polovina vlastníků smartphonů, kteří přijímají zpravodajství do mobilu, využívá  k internetovému připojení datový tarif od svého operátora a dvě pětiny chodí na internet přes wi-fi. Příjemci mobilního zpravodajství do „klasických“ mobilních telefonů deklarují datový tarif dvakrát méně a wi-fi dokonce čtyřikrát méně. Místo toho využívají krátkodobé internetové připojení a více než třetina nevyužívá žádné.

graf3_1143

Analytik výzkumu k výsledkům dodává: „Mobilnímu zpravodajství nelze upřít velmi zajímavý potenciál, který vyplývá z poptávky po aktualitě zpravodajství. Naučila-li se totiž populace přistupovat na stránky zpravodajských webů i několikrát denně, pravděpodobně jí bude vyhovovat i přístup přes mobily, ve kterých lze sledovat čerstvé zprávy bez ohledu nejen na čas, ale i místo. Nízká, i když rostoucí penetrace mobilního zpravodajství však nasvědčuje, že nevýhody či nezvyk jsou zatím (zejména u starších generací) rozhodující.“

Výzkum byl proveden na NetPanelu. Výběrový vzorek představuje reprezentativní vzorek internetové populace ČR starší 15-ti let. Analýza dat byla uskutečněna na vzorku 554 respondentů.

v oblasti zpravodajstvi je internet rovnocennym souperem televize