Press Releases

PR Czech people are very satisfied with e-shopping

Czechs are more and more interested in e-shopping. Although big amounts of money go into the electronic shops, noticeable share on this growth shows also shopping on discount servers. The most popular goods on the Internet are computers and clothes. Buying of sports items, cosmetics and chemist´s articles also increased.

People appreciate the possibility to pay personally on collection in regular shop. Online payments by card are used more often. But cash on delivery and bank transfers are still predominating. Services of e-commerce are on a high level – majority of customers is satisfied with e-shopping. This information comes from the research study E-commerce of MEDIARESEARCH (1119 respondents, 15+) carried out on on-line NetPanel.

Na internetu Češi stále nejvíce nakupují počítače, notebooky a počítačové doplňky. Dvojkou v sortimentu je, podobně jako vloni, oblečení a obuv. Zajímavý růst letos zaznamenalo sportovní vybavení, kosmetika a drogerie a doplňky, šperky či hodinky, které v porovnání s loňským výzkumem pořídilo přes internet více lidí. Trh celkově, zdá se, utěšeně roste, některé druhy zboží však nemají štěstí ani na internetu. Příkladem hovořícím za všechny jsou filmy a videa. Podíl lidí, kteří si tento typ zboží v posledních 12 měsících pořídili, oproti loňskému výzkumu poklesl o čtvrtinu.

e-commerce1_567

Nakupování na internetu je u nás doménou mladších uživatelů internetu se středním nebo vysokoškolským vzděláním. Frekvence nakupování se citelně zmenšuje u věkové kategorie nad pětapadesát let. Muži nakupují na internetu srovnatelně často jako ženy, ale celkově v minulém roce utratili přes internet více peněz než ženy. To je do jisté míry dáno sortimentem zboží, které si muži pořizují. „Určité rozdíly mezi nakupováním žen a mužů se totiž projevují právě při pohledu do nákupních košíků,“ upozorňuje Hana Friedlaenderová, manažerka výzkumného projektu. „Zatímco počítače, notebooky či počítačové doplňky koupila na internetu v posledních 12 měsících polovina respondentů – mužů, z žen tak učinila necelá třetina. U oblečení a obuvi je tomu právě naopak.“

e-commerce2_522

Co se týče plateb za internetové nákupy, dominuje v Čechách stále platba na dobírku. Té dávají lidé přednost pro pocit větší kontroly a bezpečnosti, dle motta „z ruky do ruky“. Ke slovu se ale dostávají i platby kartou. Jako nejvíce využívaný způsob platby jej letos uvedlo 14 % respondentů, mezi nimiž bylo více mužů, vysokoškoláků, mladších lidí a lidí z větších měst. Vedle platby kartou přes internet vzrost i podíl e-shopperů, kteří nejvíce využívají platbu přímo na pobočce při převzetí. Nejčastěji takto platí 23 % respondentů, kteří bydlí v městech nad 100 tisíc obyvatel (a jsou tedy v lepším dosahu takových poboček). Platba bankovním převodem je druhá nejčastější a preferují ji zejména ženy.

tz spokojenost s nakupovanim na internetu je velmi vysoka